Altında hızlı yukseliş başliyor mu?

Altın bugün Asya’da düşüş yaşadı. Bununla birlikte yatırımcılar Fed’in politika kararını beklerken sarı metal, art arda ikinci haftalık artışını yaşama yoluna girdi.

Bu hafta altın şimdiye kadar %1,2 civarı artış yaşadı ve Ocak ayında ikinci haftasını da artışla kapatacak gibi görünüyor. 2022’ye pozitif başlasa da altın için zor bir yıl olabilir.

Yatırımcılar Fed’in 25 Ocak’taki politika kararını bekliyor.

Veri cephesinde Perşembe günü ilk işsizlik başvuruları , ABD’de 286.000 kişinin başvuru yaptığını gösterdi. Bu, üç ay içindeki en yüksek rakam. Ayrıca Philadelphia Fed İmalat Endeksi Ocak ayında 23,2 puan oldu. Aralık ayında var olan konut satışları 6,18 milyon olsa da aylık bazda %4,6 azaldı.

Asya’da Japonya’dan gelen veriler, Aralık ayında çekirdek tüketici fiyatı endeksinin yıllık %0,5 büyüdüğünü ve TÜFE’nin yıllık %0,8 artış yaşadığını gösterdi. Öte yandan Japonya Merkez Bankası , son politika toplantısının tutanaklarını paylaştı.

Diğer kıymetli metallerden gümüş %0,4 düşse de yılın en iyi haftasını yaşama yoluna girdi ve şimdiye kadar %6 civarı artış yaşadı. platin %0,4 düştü ama yedi ayın en iyi haftalık performansını gösterme yolunda devam ediyor. Şimdiye kadar ise %6,6 değer kazandı.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Merkez Bankası faizi sabit tutma kararı aldı

Sevgi dolu Yaşam İcin