Bolivya Merkez Bankasından Kripto Paralarına buyuk engel getiriyor

Kripto para konusunda birçok ülke farklı adımlar atmaya devam ediyor. El Salvador’un Bitcoin’i (BTC) yasal para ilan etmesi ve Çin’in yasaklaması, küresel bir belirsizlik ortamı oluşturuyor. Son olarak Bolivya Merkez Bankası, ülkede kripto para kullanımını yasaklamak adına harekete geçti.

Merkez bankası, kripto para yatırımlarının risklerini anlattığı bir uyarı yayımladı.

Bolivya Merkez Bankası Kripto Yasağı İstiyor
Ülkede faaliyet gösteren Telam haber ajansının duyurusuna göre Banco Central de Bolivya (BCB), ülkedeki kripto kullanımları için yasak getiriyor. Ek olarak banka vatandaşları bu dijital menkul kıymetlerin kullanıcılarının mali kayıplara maruz kalabileceği veya dolandırıcılık kurbanı olabileceği konusunda uyarıyor. BCB kriptolar için “doğası gereği güvenilir değiller” dedi.
Bankanın yayımladığı resmi açıklama ise şu şekilde:
“Kripto varlıklar Bolivya’da yasal bir ihale olmadığı için, BCB bunların kullanımını, ticarileştirilmesini ve satın alınmasını yasaklıyor, çünkü yatırımcı ve sahipleri için ekonomik kayıplar yaratma potansiyel riskleri taşıyorlar. Kripto varlıkların kullanımı ve ticarileştirilmesiyle ilgili özel girişimler, Bolivya finansal sistemi aracılığıyla çalıştırılamaz. BCB veya Finansal Sistem Denetleme Kurumu’nun yetkisi ile faaliyet göstermezler.”
Bu ülkenin merkez bankasının kriptolar ile ilk kavgası değil. Öyle ki Banka, Aralık 2020’de, o yılın genel seçimlerinin ardından, iç piyasada kripto varlıkların kullanımını yasaklamayı amaçlayan bir karar yayımlamıştı.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Merkez Bankası faizi sabit tutma kararı aldı

Sevgi dolu Yaşam İcin