Ekonomide ne durumdayiz ? Dunya gündemindeki ekonomi durumlari neler ? Sizler için degerledigimiz onemli başlıklar

Ekonomide ne durumdayiz ? Dunya gündemindeki ekonomi durumlari neler ?
Sizler için degerledigimiz onemli başlıkları mutlaka okuyun

EKONOMİ HABERLERİ
12 Ocak 2022 Çarşamba

Guncel Doviz kurlarını okumak için tiklayin

Sondakika Haberlerini okumak için tıklayın

Spor ve Futbolda Transfer haberlerini okumak için tıklayın

Denizli İnşaat Malzeme Satıcıları İş Adamları Derneği Başkanı Hüseyin Çetinkaya,  son dönemde bazı üretici firmaların, aşırı maliyet artışlarını gerekçe göstererek imzaladıkları sözleşmelere uymadığını söyledi. Yaşanan sıkıntının, üyelerinin nihai tüketiciyle ilişkilerini zedelediğini dile getiren Çetinkaya, inşaat malzemeleri satıcılarının zor durumda olduğunu belirtti.

Akdeniz Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Onur Kılıçer, bu yıl en önemli hedeflerinin katma değeri yüksek ürün ihracatını artırmak olduğunu söyledi.

İsveç’te hükümet, elektriğe zam yapılmasının ardından zamdan etkilenen vatandaşlara hane başı 220 dolar yardım yapılacağını açıkladı.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, 2022'de daha fazla belirsizlik öngördüklerini, toparlanma ivmesinin biraz daha zayıf olmasını beklediklerini söyledi.

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,89 değer kazancıyla 2.064,21 puandan tamamladı.

New York borsası yükselişle açıldı

ABD'de Bayaz Saray'dan yapılan açıklamada, enflasyonda gelecek aylarda bir yavaşlama beklendiği ve Başkan Joe Biden'ın en büyük önceliğinin Amerikan halkı için maliyetleri düşürme olacağı belirtildi.
ABD Başkanı Joe Biden, enflasyonun COVID-19 salgınının neden olduğu ekonomik çöküşü atlatırken, hemen her gelişmiş ülkede ortaya çıkan küresel bir sorun olduğunu ifade etti.

Serbest Piyasalar ⌚ | • 17:00 |
🔴 Dolar: 13,80 TL
🔴 Euro: 15,75 TL
🔴 Gram Altın: 808 TL
🔴 BIST 100: 2.065
🔴 Bitcoin: 43.845 dolar 

Devlet memurlarının 2022'ye ilişkin yemek bedelleri belirlendi. Buna göre, öğle yemeği servisinden yararlanacak memurlardan 2,07-8,44 lira, sözleşmeli personelden 2,52-10,09 lira alınacak.

Guncel Doviz kurlarını okumak için tiklayin

Sondakika Haberlerini okumak için tıklayın

Spor ve Futbolda Transfer haberlerini okumak için tıklayın

Moody's Fed'den bu yıl 3 faiz artırımı bekliyor

İthalatın birim değeri kasımda yüzde 29,3 arttı

Çin'de araç satışları yüzde 1,6 düştü

Türk Metal ile MESS arasındaki görüşmelerde anlaşma sağlandı. Türk Metal’den yapılan açıklamada birinci yıl için alınan kümülatif zammın saatlik ücrette ortalama 65,67 olduğu kaydedildi.

Makine ihracatçısı aylık 2 milyar dolar sınırını rahat aşmaya başladı. Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu, “Artan maliyetin uluslararası rekabet gücümüzü zayıflatmaya yetmeyecek” dedi.

Türkiye genelinde toplanan inek sütü miktarı, Kasım 2021'de bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,6 artarak 763 bin 413 tona ulaştı.

CHP'li Akın, “19 Avrupa ülkesinin 2021 yılı enerji enflasyonu yüzde 26 olarak açıklandı. Başka bir deyişle enerji maliyetleri artsa da Avrupa kendi vatandaşına bunu yalnızca yüzde 26 olarak yansıtmış. Türkiye’de ise yüzde 127’ye varan zamlar yapıldı. Özetle fahiş zamlar Avrupa’da değil, Türkiye’de.” dedi.

Çin'de aralık ayında üretici fiyatları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,3 arttı.

LEGOnimbus’un Kurucusu Kayhan Karlı, “Türkiye’nin ilk dijital öğrenme pazaryeri olarak kurduğumuz LEGOnimbus, bireylerin öğrenmeyi öğrenmesini değil, özerk yani kendi kendine öğrenen olmasını destekleyen dijital eğitim araç ve içeriklerini bir araya getiriyor. Öğrenme dijitalleştikçe özerkleşiyor.” dedi.

THY Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Başkanı İlker Aycı, "THY olarak 2021’i 2019’un üzerinde kapattık" dedi.

Partisinin Meclis grup toplantısında konuşan Erdoğan, "Önümüzdeki temmuz ayında enflasyon gerçekleşmesine ve şartlara bakarak gerekirse çalışanlarımızın durumlarını yeniden değerlendireceğiz." diye konuştu.

Sosyal ağ içerik üreticileri ve mobil uygulama geliştiricilerine yönelik vergilendirmenin esasları belirlendi. Buna göre gelirlerin 880 bin liraya kadar beyanname düzenlemesine gerek kalmayacak.

TÜSİAD tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen "Dijital Türkiye Konferansı" yarın online olarak gerçekleştirilecek. "Oyunun Kuralları Değil, Kendisi Değişti" temasıyla düzenlenen konferansta, pandemiden sonra yeniden şekillenen dünyada dijital dönüşüm geniş bir perspektiften tartışılacak.

Vodafone Business, NB-IoT (dar bant teknolojisi) hizmetini sunmak için Uludağ Elektrik ile iş birliği yaptı.

İKMİB Başkanı Adil Pelister, kurdaki oynaklık (volatilite) ile kredi faizlerindeki artışın sektör için risk oluşturduğunu, sermaye sorunu yaratmaya başladığını söyledi.

Petrol fiyatları, bazı ülkelerin üretimi artırmakta zorlandığı haberlerinin etkisiyle yükselişini sürdürdü. Brent petrol, 84 doları aşarak kasım ayından bu yana en yüksek seviyesini gördü

Guncel Doviz kurlarını okumak için tiklayin

Sondakika Haberlerini okumak için tıklayın

Spor ve Futbolda Transfer haberlerini okumak için tıklayın

Yapı Kredi Leasing, SACE garantisi ile yaklaşık 19 milyon euro tutarında ve 6 yıl vadeli kredi sağladı.

Maltepe Üniversitesi araç satışı yapacak

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi sözleşmeli personel alacak

Artarda gelen fiyat artışları ve enerji maliyetlerinin yükselmesiyle sektörün zor durumda kaldığını belirten akaryakıt istasyonları kar marjlarının artırılmasını istiyor. Kar marjı düşen sektör temsilcileri, ‘’Akaryakıta iki zam daha gelirse tüm Türkiye genelinde istasyonlar birer birer kapanmaya başlar’’ dedi.

Citigroup'a göre Avrupa, doğal gaz fiyatlarındaki hiperenflasyonun etkisiyle bu yıl son 10 yılın en büyük enerji faturası ile karşı karşıya kalacak.

DEVA lideri Babacan, “Ülkenin taraflı Cumhurbaşkanı, enflasyon sorunu için önce ‘köpük’ dedi. Sonra ‘müsilaj’ dedi. Bugün de çıkmış ‘şişkinlik’ demiş. Ne dese tutmuyor. Vatandaş, enflasyonun ne olduğunu gayet iyi biliyor. Bu kafayla giderlerse, ülkenin Cumhurbaşkanı her türlü akla aykırı tezini dayatırsa üç haneli enflasyon rakamları da uzak değildir.” dedi.

Necmettin Batırel: 
Dolar mart sonunda 9,5 liraya düşecek. Dövizleri bugünden satın kurtulun yoksa altında kalacaksınız.

Serbest Piyasalar ⌚ |•09:00|
🟢 Dolar: 13,75 TL
🟢 Euro: 15,67 TL
🟢 Gram Altın: 805 TL
🟢 BIST 100: 2.046
🟢 Bitcoin: 42.735 Dolar

Türk Metal Sendikası ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası arasındaki toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlandı.
İşçi maaşlarına ilk 6 ay için %27.44, ikinci 6 ay için %30 olmak üzere toplam %57.44 zam yapıldı.

EPDK, 1 Ocak'tan itibaren geçerli elektrik tarifelerinin aralık faturalarına yansıtıldığına yönelik şikayetler üzerine aralık faturalarını mercek altına aldı.

En büyük kripto para borsası Binance'in sahibi Changpeng Zhao, yaklaşık 100 milyar dolarlık net varlığıyla dünyanın en zengin kişileri arasına katıldı.

Memur ve sözleşmeli personeli ilgilendiren yiyecek yardımı yönetmeliği yayımlandı. 
Memur ve sözleşmeli personeller öğle yemeği servisinden faydalanırsa günlük asgari 2.07 lira, azami de 10.09 lira ücret ödeyecek.

Avrupa Birliği Dış İlişkiler Ofisi:
Kuzey Kore'nin yasadışı silah sistemlerine sahip olma çabaları uluslararası barış ve güvenliği tehdit etmektedir.

🚔 Ankara Gölbaşı mevkisinde aracının lastiği patlayan bir kişiye yardıma gelen polis ekibi yola duba koyarken, sürücü ekip aracını alarak kaçtı.
🔴 Yeri tespit edilen kişi, 1 polis memurunu levyeyle yaralayıp, bu kez de yaya olarak kaçtı.
🙌🏻 Kimliği ise henüz tespit edilemedi.

BIST 100 endeksi, açılışını yüzde 1,19 artışla 2.070,35 puandan yaptı.

Şekerbank, Hollanda Kalkınma Finansman Kurumu ile sürdürülebilir kalkınmanın finansmanı kapsamında KOBİ ve çiftçilerin desteklenmesi amacıyla 30 milyon Euro tutarında kredi anlaşması imzaladı.

Bosch, Bursa’daki Rexroth fabrikasında Tasarım Merkezi kurdu. 15 kişilik mühendislik ekibi; simülasyon, hammadde tasarımı, bitmiş alt parça tasarımları, ileri seviye risk analizlerinden sorumlu. Hedef, 5 yıl içinde Ar-Ge merkezi olarak global çapta mühendislik hizmeti sunmak.

12 Ocak 2021 tarihli ve 31717 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan kararlar, yönetmelikler ve tebliğler
CUMHURBAŞKANI KARARI
–– Millî Savunma Üniversitesi Teşkilatının Oluşturulması Hakkındaki Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar (Karar Sayısı: 5092)
YÖNETMELİK
–– İnönü Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetmeliği
TEBLİĞLER
–– Devlet Memurları Yiyecek Yardımı Yönetmeliği Uygulama Tebliği (Sıra No: 2)
–– Gelir Vergisi Genel Tebliği (Seri No: 318)
–– Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliği (Tebliğ No: 2021/43)’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (No: 2021/63)
a - Yargı İlânları
b - Artırma, Eksiltme ve İhale İlânları
c - Çeşitli İlânlar
– T.C. Merkez Bankasınca Belirlenen Döviz Kurları ve Devlet İç Borçlanma Senetlerinin Günlük Değerleri

Tarım ve Orman Bakanlığının Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliği'nde değişikliğe gidildi.

İki yılda bir yayımlanan ve küresel iş dünyasının karşı karşıya olduğu riskleri değerlendiren Aon Küresel Risk Yönetimi Anketi'ne katılan liderler, emtia fiyat riski ve malzeme kıtlığının gelecekteki en büyük risk olacağını öngörüyor.

BES’in cazibesini artıracak 5 değişiklik
1-BES'te devlet katkısı yüzde 30'a çıkacak. 2-Toplu katkı payı ödemelerinde takip eden yıllarda devlet katkısı verilmesinin önü açılacak. 3-Konut alımı, evlilik, eğitim ve benzeri özellik arz eden durumlarda kısmi çekiş yapılabilecek. 4-OKS'de yaş sınırı kalkacak. 5-Birikimlerin temlik edilmesine imkan tanınacak.

GÜYAD Başkanı Cem Özkök, enerjide YEKDEM modelinin başarısının kanıtlandığını belirterek "Bir enerji darboğazına girmemek adına biz sektör olarak tekrar bu başarılı modele geri dönülmesini talep ediyoruz" dedi.

Hayvan besleme, yem katkı maddeleri üreticisi ve tedarikçisi Feedvit, TradeAtlas’ın da katkısıyla ihracatta vites artırdı.

Guncel Doviz kurlarını okumak için tiklayin

Sondakika Haberlerini okumak için tıklayın

Spor ve Futbolda Transfer haberlerini okumak için tıklayın

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Merkez Bankası faizi sabit tutma kararı aldı

Sevgi dolu Yaşam İcin