JP Morgan CEO’su: Fed’den 6 veya 7 Faiz Artışı Olabilir

JP Morgan CEO’su Amerikan Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararlarına ilişkin tahminler devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde belirttiğimiz üzere Goldman Sachs ekonomistleri, bir tahminde bulunmuştu. Bu kez JP Morgan CEO’su Jamie Dimon‘dan bir tahmin geldi. JP Morgan CEO’su Jamie Dimon, Fed’in bu sene enflasyon nedeniyle piyasaların beklentisinden daha fazla faiz artırabileceğini söyledi.
JP Morgan CEO’su Fed’den 7 Faiz Artışı Bekliyor
JP Morgan CEO’su Dimon, Amerikan Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararlarına ilişkin değerlendirmede bulundu. Jamie Dimon analistlere Fed’in enflasyonla mücadele etmek için faizleri 6-7 kez artırması gerekebileceğini söyledi. Fed’in enflasyondaki yükselişle mücadele edeceklerine dair açıklamalarıyla piyasada şimdiden bu yıl için faiz artışı beklentileri yükseldi.

jp morgan ceosu 6 veya 7 faiz artisi olabilir 2
JP Morgan CEO’su Jamie Dimon
Bir süredir beklenen ABD aralık ayı enflasyon verileri geçtiğimiz günlerde yüzde 7 olarak açıklandı. Bununla beraber Swap piyasaları bu yıl 3 ila 4 faiz artışı fiyatlıyor. Ayrıca Fed yetkilileri de Mart ayında faiz artışının başlayabileceğine dair sinyaller veriyor.

JP Morgan’ın dördüncü çeyrek bilançosunun açıklandığı toplantıda konuşan Jamie Dimon şunları söyledi:

Benim düşüncem 4’ten daha fazla faiz artışı olacağı yönünde. 6 veya 7 olabilir. Tüketici güçlü, şirketler çok iyi durumda. Büyüme açısından durum oldukça iyi görünüyor, tek sıkıntı enflasyon” dedi. Dimon faizlerin arttığı bir ortamda ekonominin büyümeyeceği varsayımının hata olacağını söyledi.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Merkez Bankası faizi sabit tutma kararı aldı

Sevgi dolu Yaşam İcin